Domácí automatizace, workshop Teco a.s.

 

 

Kde jste nás mohli potkat? 


Společnost Teco a.s., která se zabývá výrobou řídících systému pro stroje, budovy a dopravu uspořádala dne  11.11. 2015 workshop pro architekty s cílem představit přednosti Tecomatu pro inteligentní bydlení a budovy. Přinášíme vám souhrn z workshopu, kterého jsme se zúčastnili i jako hosté.

 

 

 

Proč k automatizaci využít právě Tecomat?


řídící systém tecomat Foxtrot pro inteligentní důmPan Ing. Petr Ovčáček z Teco a.s. vidí výhody Tecomatu obzvláště v tom, že je to programovatelný řídicí systém, tudíž nemá omezení. Tento systém dokáže řídit prvky domácnosti jako osvětlení, rolety a mnoho dalšího a uživatel je ovládá pomocí grafického rozhraní – vizualizace v mobilu, či počítači, nebo nástěnnými vypínači. 
 Uživatel nemusí jednotlivé zařízení domu obcházet, ale může je pohodlně ovládat z mobilu, nebo si přednastavit různé scénáře.  
Svoji roli hraje i v zabezpečení, nejen že dokáže řídit kamerový systém a elektronický zabezpečovací systém, ale dokáže rozpoznat i požár, nebo prasklou vodu a zastaví včas přívod vody. 


 Jak pan Ing. Ovčáček zdůraznil, Tecomat má základy v průmyslu, nejedná se tedy o spotřební záležitost, a proto se vyznačuje vysokou životností. Mimo jiné je používán i v náročných podmínkách jako je poušť, nebo ropná plošina. 


Navíc společnost Teco a.s. provádí soustavný vývoj a myslí na kompatibilitu generací, takže současný řídicí systém je možno v budoucnosti rozšířit. Tecomat není jen pro řízení domácnosti, ale i pro řízení velkých komerčních budov jako jsou kancelářské budovy, hotely nebo jiné provozovny. Zde se využívá často pří řízení HVAC, či zabezpečení. 


Kde se můžete setkat s řídícím systémem Tecomat?


Tecomat  využívají i České dráhy a.s. a nalezli byste ho i na jachtách, či v luxusních obytných vozech. Našli byste ho i na zvláštních místech jako ve Zpívající fontáně v Mariánských Lázních, nebo v kapli sv. Kříže, kde řídí ventilaci. Až budete příště na Karlštejně, můžete se podívat vedle obrazu mistra Teodorika na pootevřené okénko, odtud se provádí větrání. Větrání bylo nutné řešit v momentě, kdy se kaple otevřela návštěvníkům, došlo v ní ke změně klimatu a korunovační klenoty začaly projevovat znaky stárnutí.  
Tento řídicí systém můžete vidět na různých místech po celém světe -  v Nizozemsku, v brazilském Sao Paulu, či na Kypru v muzeu Kyperského divadla, kde hlídá intenzitu osvětlení, aby se neničily kostýmy.

 

Jak vidí Tecomat instalační firmy?    


Další částí workshop provedl Ing. Petr Pokora z ELPRAMO s.r.o.  a Ing. Pavel Vacík z KD Elektronika s.r.o. , kteří nabídli náhled na problematiku z pozice instalačních firem  a prezentovali konkrétní realizace. 
Pan Ing. Pokora spatřuje největší přínos inteligentní elektroinstalace v komunikaci technologií a ilustruje příkladem: „ Pro inteligentní dům je důležitá komunikace všech technologií. Přináší hlavně komfort. Nemusíme jednotlivě zapínat a vypínat každý prvek v domácnosti zvlášť. Můžeme si nastavit příchodové scénáře. Při příchodu odkóduji zabezpečovací systém, světla se rozsvítí, nastaví se topení.“  


KD elektronikaZásada je, že prvky spolu komunikují, proto řada tlačítek vedle sebe není chytrá elektroinstalace. Naopak cílem je se zbavit nadbytečných ovladačů a vypínačů, proto se používají tlačítka s krátkým a dlouhým stiskem a na panelu se nastavuje teplota. V rámci vizualizaci si aktivujete scénu, nastavíte si na příklad jas a intenzitu.  Po té stačí scénu aktivovat jen jedním stiskem.


Pan Ing. Vacík z KD Elekronika  uvedl, že nejčastěji využívají Tecomat pro řízení osvětlení, stínění a měření a regulaci.


Společná realizace, co může Tecomat řídit?


Pro vilu, kterou obě společnosti realizovali, bylo zvláštností, že 70% plochy povrchu tvořilo sklo, což kladlo velké nároky na stínění, chlazení a vytápění. 
Ve vile jsou 2 tepelná čerpadla, řízené teplovodní podlahové vytápění, chlazení stropu, řízení elektronického zabezpečovacího systému. Tecomat též hlídá rosení stropu, automatické řízení venkovního stínění v závislosti na stupni solární radiace

Využítí programovatelného automatu a solární energie

Další částí o využití Tecomatu v kontextu solární energie provedl Ing. Jaromír Klaban z Teco a.s. Řídicí systém Tecomat je schopen ovládat solární hybridní elektrárny. Pomocí vizualizace si můžete zobrazit, kolik produkujete, kolik čerpáte ze systému. Řídicí systém je možno nastavit tak, aby co nejméně čerpal ze sítě a maximum vyrobené energie spotřebovával.  Ve vizualizaci si můžete kromě předpovědi počasí též zobrazit aktuální plán spínání HDO a předpověď.

Tecomat řídí osvětlení, zajímavé koncepty v osvětlení

Pan Ing. Tomáš Kadleček z Preciosa ligtning  prezentoval nové koncepty osvětlení a zajímavé  zahraniční světelné instalace mezi nimi např. Ritz Carlton osvětlené funkční komíny.  Preciosa ve spolupráci s Evou Eisler vytvořila světelnou kolekci s názvem  Souls. Aby bylo možno dosáhnout éterické jemnosti, která připomíná duše, byla pro tyto světla použita zvláštní technologie, obvody se přímo natiskly na svítidlo. 
Zajímavým designovým svítidlem jsou dvě velké stuhy, které je možno využít jak vertikálně, tak horizontálně.  Technicky nejzajímavějším svítidlem je nový koncept, kde se pojí světlo a zvuk. Svítidlo je ve tvaru zvukové vlny a dokáže reagovat na hudbu pulzací. Tuto schopnost svítidlu dodává řídicí systém Tecomat.  

Trendy interiérové

družstvo obzorVýrobní družstvo Obzor představilo nový i stávající design vypínačů a zásuvek.  Obzor též zdůraznil sociální odpovědnost podniku, 0% jejich zaměstnanců tvoří ZTP. Zajímavostí je, že celý mechanismus vypínače pochází z české výroby přímo z družstva Obzor.


Paní Ing. Kristýna Jandíková z Xtina design, která spolupracuje s výrobním družstvem Obzor, nastínila barevné trendy v interiérech.  V současné době vévodí barvy bílá, šedá, béžová, taupe a též je citelný trend matu, čemuž se v družstvu Obzor dokážou přizpůsobit i se skleněnými vypínači. Oblíbenost těchto barev vysvětluje designérka tím, že v dnešní hektické době lidé nechtějí být doma rušeni náročnými barvami a lesky. Chtějí mít klid, matné povrchy připomínají samet, to symbolizuje měkkost, hladkost, pohodu. 


Závěrem pan  Jindřich Nerad  z PRE a.s. promluvil o dalších službách PRE jako o integrovaném měření utilit, energetické analýze a auditech, revizích. 

 

 

Chci vědět víc o inteligentních elektroinstalacích.