Proč a jak větrat

 
 
 

 

větráníProč větrat?

Větrání, na první pohled úplně banální záležitost, kterou dělá každý z nás. Ale větráte správně? A proč byste vlastně měli větrat?  

Nyní je toto téma aktuálnější než kdykoli dříve, v zájmu co nejmenších tepelných ztrát vyměňujeme okna za plastová, zateplujeme domy. Výsledným efektem je menší únik tepla, ale zároveň i že budova méně dýchá. Dříve se část větrání přirozeně uskutečňovala prostřednictvím různých netěsností okolo oken a různých spár.

 

Větrat je nutné z několika důvodů.

  • Hromadění oxidu uhličitého. Proč by nám měl vadit? Oxid uhličitý způsobuje únavu, ztrátu koncentrace, bolesti hlavy.  Jedna osoba vyprodukuje podle aktivity 10-75 litrů za hodinu. Proto je potřeba přivést 20-30 m3 čerstvého vzduchu. Hladinu koncentrace můžete měřit i přístroji, hraniční koncentrace CO2 je 1500 ppm - pak je nutné větrat. Dříve norma povolovala pouze 1000ppm.

 

  • Hromadění vlhkosti. Vlhkost způsobuje vznik plísní. Ty negativně ovlivňují naše zdraví a celkově zhoršují podmínky bydlení. Vlhkost v bytě vzniká při vaření, sušení prádla, v zimě při větrání může vzduch kondenzovat na oknech. Ale i samotný člověk produkuje vlhkost. Člověk vyprodukuje asi 2,5 l vody denně.  Pro kontrolu vlhkosti můžete používat vlhkoměr. V létě by se měla vlhkost pohybovat okolo 40 - 55 %, v zimě  45 - 65 %.  Napomoci snížení vlhkosti můžete, když při vaření používáte digestoř a pokličky, čímž i uspoříte energii. Po sprchování používejte ventilátor. Nemějte příliš mnoho rostlin v bytě. Na okenním parapetu nemějte rostliny, ani mnoho věcí, protože to podporuje hromadění vlhkosti a kondenzaci na oknech.
  • Hromadění CO a těkavých látek. Pokud nedostatečně větráme, chybí v prostorách kyslík a dochází tak k nedostatečnému spalování a zvýšené produkci oxidu uhelnatého. Pokud ještě k tomu máme nedostatečně vyčištěnou spalinovou cestu, může se pak tato kombinace stát smrtelnou. Další „jedy“, které se hromadí v prostoru, pochází z nábytku, nátěrů a různých umělých hmot. Jednou z těchto látek je i formaldehyd, který je dokonce karcinogenní. 


větrání oknyJak větrat?

 

Nejlépe je větrat v krátkých intervalech několikrát za den. Pokud jsou teploty pod +5 °C nedoporučuje se větrat tzv. ventilačkou. V zimě by se neměla používat vůbec, protože může dojít k namrznutí kování a jeho poškození.

Vhodné je využívat průvanu, nebo komínového efektu v případě rodinných domů. To znamená větrat za pomocí střešních oken, teplý vzduch vystoupí rychle nahoru a vyletí ven jako komínem. Větrat bychom měli alespoň 3x denně, zvláště pak před spaním, jelikož během noci produkujeme vlhkost a CO2. V místnostech, kde jsem celý dech je doporučeno větrat každou hodinu po dobu 2-15 min což je při větším počtu oken nemožné.

Tento problém řeší časovače, které okna otevřou v určitou denní dobu, nebo lze využít čidel, které měří hladinu CO2.

 

Rekuperace účinné a ekonomické řešení.

Rekuperace se stará o neustálý přísun čerstvého vzduchu. Nedochází k tepelným ztrátám, jelikož vydýchaný (odpadní) vzduch předá ve výměníku teplotu čerstvému vzduchu. Tyto vzduchy jsou oddělené, takže nedojde ke smíšení pachu. Takto lze ušetřit i za energie.  

Aby se nehromadily mikroby, je potřeba každé dva měsíce vyměnit filtr.

 

ovládání chytrého domuChytrá instalace

Chytrá instalace dovede řídit nejen větrání i vytápění, ale i další věci jako zabezpečení či stínění. Je možné ji naprogramovat tak, že v případě otevřených oken se topení automaticky vypne, tím lze dosáhnout určitých úspor. Dalších úspor energií lze dosáhnout správným ovládáním žaluzií.

Koncept Chytré instalace, nebo inteligentního domu nabízí jednoduché ovládání odkudkoli z chytrého mobilu

 

 

Pokud se chcete zeptat na něco ohledně rekuperace, či větrání s pomocí časovačů a čidel, zanechte nám komentář, nebo nám přímo napište.