Inteligentní dům, výhody centrálních funkcí

 
 
 

Centrální funkce

Chytrý dům má mnoho výhod a jednou z nich jsou i centrální funkce. Centrální funkce znamenají komfort v ovládání domu – jedním tlačítkem zajistíte, že se odehraje více funkcí na ráz – stisknete tlačítko, zatáhnou se žaluzie a rozsvítí se světla.  Co jednotlivé funkce budou vykonávat, záleží na vašich potřebách, a jak si je nastavíte.

Spouštěče funkcí chytré elektroinstalace jsou různé. Funkce v inteligentním domě mohou být načasované – v 7:30 vyjedou žaluzie a spustí se vaše oblíbená hudba.  Ale funkci inteligentní elektroinstalace může také spustit  – tlačítko, či otevření dveří.

Centrální funkce mohou přinést úsporu, například stiskem jednoho tlačítka na smartphonu chytrý dům odpojí nepotřebné spotřebiče a zásuvky. Spotřebiče v režimu stand-by spotřebovávají proud také, navíc snížíte elektromagnetický smog ve vaší domácnosti, který zatěžuje lidský organismus.

Ovládání zásuvek inteligentního domu na dálku ocení rodiče, zásuvky například v obývacím pokoji, nebo v místě, kde si děti často hrají, je možné jedním stiskem vypnout odkudkoli v domě, nebo z kanceláře. Nemusíte se tak bát, že vaše děti přijdou k úrazu elektrickým proudem, nebo že si zapnou sporák.

Světelné scény

Samostatnou funkcí, kterou lze v chytrém domě řídit jsou světelné scény. Jedním stiskem můžete udělat víc než jen rozsvítit a zhasnout celý dům. Inteligentní elektroinstalace je schopná v rámci světelných scén zapnout více konkrétních svítidel najednou. Jistě používáte jiné osvětlení při večeři a jiné, když snídáte. Stejně tak si můžete nastavit scénu sledování televize, posadit se, stiskem ji zvolit na smartphonu a chytrý dům vypne všechny nepotřebné osvětlení. Navíc v rámci scény můžete mít nastaveno, že se stáhnou žaluzie, abyste nebyli ničím rušeni. Světelné scény jednoduše naprogramujete pomocí smarphonu.

 

Odchod

Velmi užitečnou funkcí, kterou si v rámci chytré elektroinstalace můžete nastavit je „Odchod“. Při této funkci se inteligentní dům zakóduje, sníží teplotu, zhasne a odpojí přebytečné spotřebiče. Nemusíte se trápit myšlenkou, jestli jste nezapomněli vypnout troubu.

 

Noc

Tlačítkem „Noc“ nebo „Dobrou noc“ chytrý dům odpojí spotřebiče, takže eliminujete elektromagnetický smog, vypne všechna svítidla v domě. Nemusíte tedy chodit po celém domě a vypínat každé zvlášť. Můžete si zvolit, že světla v hale nebo led pásek vedoucí ke koupelně zůstane rozsvícený. Chytrá elektroinstalace aktivuje alarm a zároveň mohou sjet všechny žaluzie dolů.

 

 

Alarm

Alarm chytré elektroinstalace se spustí při nevyžádáním vstupu. Spolupracuje s více systémy, samozřejmě spustí hlasitý alarm, ale inteligentní dům navíc vytáhne žaluzie, aby na zloděje bylo více vidět, světla začnou blikat, tím na sebe dům ještě více upozorní, eventuálně může spustit nějaké pěkně hlučné audio.  

 

Sečteno podtrženo, co přináší centrální funkce inteligentního domu?

  1. Komfort – ovládání jedním stiskem
  2. Úspora času – nemusíte obcházet a nastavovat neustále pořád dokola stejné věci
  3. Úspora energie – snížení teploty v době nepřítomnosti, vypnutí spotřebičů v režimu  stand-by
  4. Bezpečí – odpojení zásuvek, či sporáku, aby se děti neporanily, propojený alarm.