Chytrý dům a řídící systém Tecomat Foxtrot

 
 
 

Co je Tecomat Foxtrot?

Tecomat FoxtrotTecomat Foxtrot je řídicí systém společnosti Teco a.s.,  jedná se o programovatelný logický automat (programmable logic controller = PLC). Jeho pomocí se dají řídit jak průmyslové procesy, tak chytré domy. Tecomat Foxtrot je v chytrém domě mozkem celého systému, dokáže řídit všechny prvky v domě od zabezpečovacího systému, přes osvětlení až po zavlažování trávníku. Někdy se můžete setkat s Tecomatem uvedeným na trh pod jinou značkou, zahraniční jsou to Inova v Brazílii a Kremsol v Nizozemsku, ale i některé české firmy ho uvádějí na trh pod svojí značkou.

PLC Tecomat Foxtrot je globální produkt, můžete se s ním setkat v různých částech světa, podporuje všechny jazykové verze, jako příklad můžeme jmenovat i hebrejštinu.

Díky své univerzálnosti se hodí, jak pro malé, tak i velké projekty.

 

Tecomat přináší komfort

řídící jednotka Tecomat FoxtrotVýhodou chytrého domu je centrální řízení, které obstarává Tecomat, takže vás zbaví některých rutinních úkolů jako nastavování topení v každé místnosti, obcházení každého vypínače od různých světel. S chytrým domem si pohodlně nastavíte teplotu na vašem mobilu pro každou místnost zvlášť. Můžete využít týdenního plánu, nebo režimu dovolená. Váš chytrý dům řídí vytápění v závislosti na tom, jak ho obýváte.

Chytrý dům můžete ovládat pomocí nástěnných vypínačů s více funkcemi, panelem, nebo prostřednictvím mobilu. Foxtrot je kompatibilní se všemi platformami, ať už je to smart TV, telefon, počítač nebo tablet.

Kombinuje různé zdroje

Tecomat Foxtrot umí kombinovat jakékoli formy zdrojů a spotřebičů tepla, chlazení, fotovoltaiky i větrné elektrárny, tím se odlišuje od většiny řídicích systémů, které jsou přizpůsobeny pro jednu technologii a musí se doplnit o další rozšiřující systém.

 

Ovládá i chytré spotřebiče Miele 

Chytré spotřebiče Miele@home nabízí zajímavé možnosti. V kuchyni digestoř komunikuje s varnou deskou a optimalizuje svůj výkon, podle toho, jak varná deska pracuje. Snadno na mobilu zjistíte, v jaké fázi programu se nachází pračka. Nebo si po velkém nákupu můžete zvýšit výkon vašeho mrazáku.

Zajímá mě, co dalšího lze ovládat

   

 

mozek chytrého domuTecomat myslí na budoucnost

Velkou výhodou je, že řídicí systém je modulární, čili ho lze v budoucnu snadno rozšířit a zapojit do něj další ovládací prvky v závislosti na tom, jak váš chytrý dům se bude rozrůstat. Je schopen ovládat i zařízení bezdrátově, takže pokud v budoucnu se rozhodnete pro další rozšíření, není nezbytně nutné setkat do zdí.

 

Instalační sběrnice CIB – Common Installation Bus®

Flexibilitu systému zaručuje instalační sběrnice CIB, díky níž se periferní dvouvodičové prvky snadno připojí. Tuto sběrnice lze snadno členit a rozšiřovat.

 

PLC Tecomat FoxtrotTecomat nabízí nejširší nabídku periferních prvků

Chytrý dům prostřednictvím různých aktorů a senzorů sbírá informace a vysílá zpět pokyny k jednotlivým prvkům, které pak vykonají určitou funkci. Tyto funkce mohou být různé, topení se zapne v určitou dobu, rozsvítí se určitá skupina světel, vyhlásí poplach na základě zjištěného úniku plynu. Tecomat Foxtrot má nejširší nabídku periferních prvků.

Spolehlivý a odolný produkt 

PLC Tecomat Foxtrot má své základy v průmyslu, proto je navržený tak, aby byl odolný a spolehlivý. Po celém světě je využíván v různých i velmi náročných podmínkách. V Iránu řídí 110km přivaděče pitné vody, v Gruzii řídí ropný terminál. Mnoho výrobců tepelných čerpadel používá Foxtrot  jako základní systém.

 

Kompatibilita generací

Velkou výhodou tohoto řídicího systému je kompatibilita generací. Nové řady jsou plně kompatibilní se starými, takže nemusíte mít strach, že byste se museli zbavit vašeho řídicího systému. Dalším důkazem, jak Teco myslí na budoucnost je, že náhradní součástky pro daný PLC se přestanou vyrábět minimálně 10 let po ukončení výroby daného řídicího systému.

Zajímájí mě inteligentní domy.

Jednoduchá parametrizace a programování řídícího systému Tecomat Foxtrot

Jednoduché standardní aplikace lze parametrizovat pomocí programu FoxTool bez znalosti programování. Jinak lze programovat v prostředí Mosaic (uživatelské prostředí, které vyvinulo Teco a.s., si můžete prohlédnout zde), jedná se o programování  podle světové normy  pro PLC IEC EN 61131

 

 

Technické parametry systému Tecomat Foxtrot:

  • sběrnice CIB – Common Installation BUS
  • Integrovaný ethernet port
  • 4 sériové porty a integrovaná velkokapacitní paměť až 32 GB
  • Spotřeba 2W, nesrovnatelná spotřeba s ostatními systémy inteligentního řízení

Struktura systému Tecomat Foxtrot:

  • Rozšiřující I/O moduly
  • Komunikační submoduly
  • Komunikační moduly na rychlou průmyslovou sběrnici TCL2
  • Moduly řady CFox – moduly na sběrnici CIB pro použití v oblasti automatizace budov
  • Moduly řady RFox – bezdrátové moduly pro použití v oblasti automatizace budov

Výkon:

32 bitovým RISC procesorem a rychlostí až 0,2 ms/1k instrukcí

 

Zdroj: informační bulletin pro uživatele Teco a.s. 36,  březen 2015

             

Aplikační možnosti Tecomat Foxtrot: 

Technické zařízení budov – řídí vytápění, větrání, měření a řízení energií, bezpečnostní prvky, přístupové systémy.

Strojírenství - Vysoký výpočetní výkon, Řada protokolů průmyslových sběrnic (Profibus DP, CAN, Modbus), Rychlé vstupy pro připojení více inkrementálních snímačů polohy, Měření periody a fázového posuvu pro přifázování generátoru

Řízení průmyslových procesů - Komfortní oživování a servis aplikace prostřednictvím programování za chodu (On-line programming), Webové rozhraní pro parametrizaci i servisní účely, Vyjímatelná flash paměťová karta pro uchování archivních dat, receptur a stránek webového rozhraní, Vzdálený přístup, Zálohování napájení přídavnými akumulátory, Zálohování paměti systému, Standardní měřicí rozsahy vstupů včetně termočlánků, Decentralizace I/O až na vzdálenost 1.700m pomocí optického propojení

zdroj: zdroj http://www.tecomat.com/clanek_388_co-je-tecomat-foxtrot_.html

 

 

zdroje:

http://www.tecomat.com/clanek_388_co-je-tecomat-foxtrot_.html

http://elektro.tzb-info.cz/12831-proc-je-system-tecomat-foxtrot-tak-oblibeny

http://automa.cz/index.php?id_document=34290

http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/tecomat-foxtrot-komplexni-a-dostupny-nastroj-pro-automatizaci-budov/