Co je inteligentní dům?

 
 
 

Co je inteligentní dům?

inteligentní dům snadné ovládáníPředstavte si, že jedním dotykem na Iphonu ztlumíte světlo, zatáhnete žaluzie, pustíte si svůj oblíbený film, nastavíte si teplotu a zapnete krb. 
Inteligentní dům usnadňuje život, protože řídí systémy u vás doma. Takže nemusíte vstávat kvůli žaluziím, jít do každé místnosti zapnout topení, starat se o vypnutý vařič, nebo zhasnutá světla. Ale naopak inteligentní dům sám před vaším příchodem ohřeje místnosti na požadovanou teplotu, stará se o větrání tak, aby byl v místnostech vždy čerstvý vzduch. Dokonce umí i nastavovat žaluzie tak, abyste využili co nejvíce sluneční energie, nebo naopak v letních měsících, abyste ušetřili za chlazení, tak žaluzie sám zatáhne, kdy je potřeba. Můžete se setkat s různými označeními - inteligentní dům, chytrá elektroinstalace nebo digitální domácnost. 

 

Jedením stiskem ovládejte celý dům

Inteligentní dům myslí za vás. Centrální funkce umožňují, aby se odehrálo více akcí najednou. Na příklad při odchodu zakódujete dům a inteligentní dům zhasne rozsvícená světla, odpojí spotřebiče, které nejsou potřeba a sníží teplotu, takže se v místnostech zbytečně netopí a tím přináší úsporu vám a taky tím šetří životní prostředí. 

Co se děje u vás doma během dovolené?


inteligentní dům se stará o váš majetek během dovolenéZatímco vy si užíváte dovolenou, inteligentní dům se o sebe postará sám. Udržuje teplotu podle nastaveného plánu. Chrání se před zloději.  Dokáže simulovat přítomnost lidí - zhasíná světla, roztáhne žaluzie. Pokud máte špatný pocit, že se u vás doma něco děje a kazí vám to dovolenou, můžete svůj dům přeci jen zkontrolovat pomocí kamerového systému. Můžete to udělat odkudkoli ve světě, kde máte přístup na internet.  

Inteligentní dům chrání váš majetek 


inteligentní dům chrání majetek nejen před zloději, bezpečností systémy, alarmDíky bezpečnostnímu systému a kamerovému systému máte dokonalý přehled o vašem domě. Inteligentní dům v případě nevyžádaného vstupu spustí sérii reakcí, kromě hlasitého alarmu, dům vytáhne žaluzie, začne blikat a spustí na „plné pecky“ třeba pořádný rock a samozřejmě dá zprávu o vniknutí.  Takže zloděj přestane se svojí nekalou činností dříve než začal.  
Bojíte se požáru nebo úniku vody? Inteligentní dům umí rozpoznat, co se děje a včas vás informovat, umí odpojit i přívod vody.

 

Zajímavé funkce


Inteligentní dům umí ohlídat děti, když spadnou do bazénu, rozezní alarm. Rozpozná námrazu na příjezdové cestě a rozmrazí ji, takže se nemusíte bát, že na námraze rozbijete své auto. Vykouzlí skvělou atmosféru při zahradní party. Osvítí váš dům a hudbu si můžete spustit i na zahradě. 


Nebude ovládání moc složité?

inteligentní dům -ovládání-vizualizaceNe. Inteligentní dům můžete ovládat pomocí tlačítek. Tlačítka reagují na krátký a dlouhý stisk a mají více funkcí, takže nehrozí, že byste měli sérii vypínačů vedle sebe, nebo vše nastavíte z nástěnného panelu a úplně nejjednodušší ovládání je z vašeho mobilu nebo tabletu.

Vše je přehledně graficky zobrazeno. Takovéto uživatelské rozhraní nazýváme vizualizací

 

 

Co řídí inteligentní dům?

inteligentní dům řídící jednotka Tecomat foxtrotInteligentní dům potřebuje řídící systém, což je programovatelný automat, používá se zkratka PLC  (Programmable Logic Controller). Naše společnost používá Tecomat od společnosti Teco a.s. Tento automat je programovatelný, takže může doma řídit cokoli, neváže se na nějaká přednastavená řešení. Komunikuje se všemi systémy.  Tento řídící systém je používaný i v průmyslu. Více v blogu o řídicícm systému Tecomat Foxtrot.