Chytré spotřebiče - pračka sama vypere, trouba sama upeče

 
 
 

Inteligentní dům přináší do života hlavně komfort.  Zbaví vás zbytečných ovladačů a svůj dům můžete ovládat odkudkoli. Inteligentní dům představuje také skvělé zabezpečení, díky tomu, že systémy spolu spolupracují.

Inteligentní technologie jdou ještě dál. Někteří výrobci spotřebičů jsou si vědomi trendu těchto technologií a snaží se přicházet s novými možnostmi.  Pojďme se podívat, co je ve světě inteligentních technologií v domácnosti novinkou. Nemusíte rovnou předělávat svůj dům na inteligentní, a přesto můžete využít těchto pomocníků v domácnosti.

 

Inteligentní žárovka

inteligentní dům - osvětleníInteligentní žárovka od většiny výrobců slibuje možnost měnění barev přes mobilní telefon, některé žárovky mohou měnit i teplo bílé barvy. Oblíbené nastavení si můžete uložit do mobilu do režimu „scény“. Pokud jsou žárovky ve spojení s televizí, mohou se přizpůsobit i jasu obrazovky. Chytré žárovky umí i reagovat na denní dobu a nastavovat teplotu světla.

Inteligentní žárovky s různými funkcemi jsou LIFX, přichází s nimi na trh i nízkorozpočtový výrobce mobilů a tabletů Prestigio, General Electric má svojí Link, Philips Hue. Dallaská firma iLumi Solutions  představuje svojí žárovku iLumi, u které lze nastavit automatické zapínání s budíkem nebo synchronizaci s hudbou. Synchronizaci s hudbou nabízí u některých svých svítidel český výrobce Preciossa.

 

inteligentním domě můžete jednotlivé osvětlení (nebo světelné scény) zařadit i do scénářů, na příklad když přijdete domů, rozsvítí se určitá světla. A další výhodu, které poskytuje centrální řízení inteligentního domu je, že při zakódování domu se všechna světla vypnou, takže nemusíte mít obavu, že jste zapomněli zhasnout.

Pokud vás zajímá ovládání osvětlení v inteligentním domě více informací naleznete zde.

 

Lednička

inteligentní dům - ledničkaNejen v inteligentním domě oceníte chytrou ledničku. Chytré ledničky mají o proti běžným ledničkám něco navíc. Chytrá chladnička od LG umí naskenovat čárové kódy, vytvořit seznam potravin a díky tomu vás upozorní na konec data spotřeby, nebo co je potřeba dokoupit. Zajímavou funkcí jsou recepty, lednička vám dokáže nabídnout recepty podle toho, jaké potraviny v ní zrovna jsou a tak odpadá věčné přemýšlení, co dnes uvařit. Dokonce umí vzít v potaz, že nějakou potravinu nekonzumujete, nebo že držíte dietu. Další funkcí je třeba foto rámeček, nebo kalendář.

Samsung jde v oblasti domácích spotřebičů a inteligentních technologií třemi směry Smart Eco, Smart Space, Smart Future. Smart Eco nabízí inteligentní řešení, které je zaměřeno hlavně na úsporu energií a na přiklad u praček pro lepší efektivitu praní. Smart Space se zaměřuje hlavně na velikost vnitřního prostoru na příklad u ledniček a Smart Future nabízí skutečně inteligentní technologie, jak si je většina z nás představuje. Možnost ovládání mobilním telefonem, nastavování funkcí a možnost kontroly. Lednice Samsung mají wifi připojení, takže kromě stahování receptů si můžete poslechnout i hudbu.

 

Robotický vysavač

Robotický vysavač nemá s ovládáním inteligentních domů nic společného, jelikož není vůbec napojený na žádný centrální řídicí systém, funguje naprosto nezávisle, takže ho doma může mít úplně každý. Robotické vysavače vyrábí třeba firma iRobot nebo další vysavače jsou Hoover RBC090 nebo Samsung Smart Robot vakuum. Vysavač můžete ovládat prostřednictvím smart phonu. Zkontrolovat ho můžete i prostřednictvím webkamery.

 

Pračka

inteligentní dům pračkaChytrá pračka si sama zvolí prací program na základě prádla, které do ní dáte. Můžete si ho na mobilním telefonu sami změnit, nebo jí zkontrolovat v jaké fázi praní se právě nachází. Můžete nakupovat, nebo si zajít na kávu s přáteli a nemusíte se o nic starat. Chtěli jste vyprat a zapomněli jste spustit pračku? Na svém mobilu jí klidně na dálku spustit, přerušit i zastavit.

 

Trouba

inteligentní dům - troubaChytrá trouba funguje na bázi senzorů a dokáže rozeznat, o jaký typ potraviny se jedná a sama si nastavit optimální dobu a stupně pečení. Trouba si vše nastaví a vy se už o nic nestaráte. Když je jídlo hotové, tak vám odešle upozornění na mobil. Fagor má u své trouby i funkci samočištění, využívá techniku takzvaného pyrolytického čištění, kdy se trouba zahřeje na 500°C a všechny nečistoty se v podstatě spálí.

 

Další zajímavé inteligentní spotřebiče

Termostat se spojením na předpověď počasí – reguluje teplotu podle toho, jak bude svítit slunce

Digestoř Miele - nepříjemné pachy z vaření vyřeší chytrá digestoř, sama se zapne a reguluje  podle toho, jak je zapnutá varná deska

Inteligentní zámek  -  Mul-t-lock Entr poskytuje nejvyšší možnou ochranu -  4. bezpečnostní třídu. Je možné jej namontovat jak na bytové, tak na venkovní dveře. Zvenku není nic vidět, uvnitř je jednotka Enter, na které je displej a knoflík pro manuální odemykání a zamykání. Pokud si vaše dítě zapomene klíče, můžete mu otevřít dveře prostřednictvím aplikace na mobilním telefonu.

Nemusíte se bát, že když vypadne proud, nedostanete se do domu. Mechanické ovládání zámku pro odemykání a zamykání má přednost před elektronikou. Zvenčí zle odemykat několika způsoby – telefonem, čtečkou prstů, klíčenkou nebo klávesnicí. Jediným výrobcem u nás je firma Mul-T-Lock.

 

 

Tyto pomocníci si najdou určitě své fanoušky, avšak můžete jít ještě dál a ulehčit si život tím, že ovládání domů centralizujete. Pak váš inteligentní dům či byt můžete ovládat odkudkoli i pomocí mobilu.

Pokud byste chtěli svůj dům ovládat centrálně a udělat z něj inteligentní, jednoduše a pohodlně ze svého telefonu, přečtěte si o chytré elektroinstalaci.