Připravte dům na inteligentní elektroinstalaci už teď

 

 

 

 

Chytrý dům, nebo inteligentní elektroinstalace je koncept, o kterém je slyšet čím dál více. Je to jistý trend, kterým se ubírá moderní způsob bydlení. Kdysi i mobilní telefon a počítač měly status jakési vymoženosti, bez které se obejdeme. Dnes si už ale bez nich nedovedeme život představit. Svět kolem nás začínají obklopovat jiné chytré věci a i sítě se připravují na takzvaný Internet věcí. Je pravděpodobné, že inteligentní elektroinstalace se stane jednou běžnou součástí našich životů. Pro budoucnost můžeme už něco udělat dnes a připravit si na ni, zvláště pokud řešíte, nebo budete řešit elektroinstalaci, ať už při výstavbě nebo při rekonstrukci.

 

Rozdíly mezi klasickou a inteligentní elektroinstalací

inteligentní elektroinstalaceKlasická elektroinstalace se skládá ze samotných obvodů, zapojení se nedá měnit, neprobíhá žádný přenos informací, spíná pouze konkrétní spotřebič. Při každé změně je potřeba zásah do elektroinstalace. Systémová elektroinstalace neboli inteligentní elektroinstalace vysílá signály pro sepnutí.

Klasická elektroinstalace nedovoluje měnit funkce bez zásahu do zapojení. Změny jsou možné pouze změnou tras kabelů, nebo položením nových kabelů, protože každý vypínač má pevně danou svojí funkci.

Výhoda inteligentní elektroinstalace spočívá v tom, že umožňuje změny funkcí bez zásahu do kabelů. Funkce se nastavují až při jejím oživení a lze je dodatečně upravovat. Inteligentní instalace využívá většinou vypínače ve formě tlačítek, které reagují i na délku stisknutí a počet. Mohou ovládat více věcí najednou a tím snížit počet ovládacích prvků. Na příklad můžeme ovládat ze stejného bodu, jak žaluzie, tak svítidla. Ovládat jednotlivé prvky můžeme i vzdáleně z chytrých telefonů.

Tím, že spolu aktory a senzory komunikují, lze dosáhnout i úspor energií. Žaluzie se natočí tak, aby využívaly slunečního záření, nebo naopak aby mu v létě zabraňovaly, dalším příkladem je, že se topení vypne při otevřeném okně.

 

Chytrý dům ano, ale ne hned

inteligentní dům Pokud chcete myslet na budoucnost, nebo byste rádi inteligentní dům, ale váš rozpočet je napjatý, můžete udělat přípravu.

Kabeláž by měla vyhovovat různým typům směrnic a měla by mít hvězdicovou strukturu. Myslete na budoucnost a pamatujte na rezervy -  stačí prázdné instalační krabice se silnoproudými a slaboproudými rozvody, stejně tak se vyplatí zavést silnoproudé a slaboproudé rozvody i tam, kde teprve něco plánujete, nebo by bylo možné realizovat technologické celky jako např. solární panely, tepelné čerpadlo, nebo ovladače střešních oken.

Je potřeba rozhodnout o umístění řídicího systému a přivést do tohoto místa kabeláž a instalovat dostatečně velký rozváděč.

Projektování inteligentní elektroinstalace byste měli vždy nechat na odborníkovi.

To, že už nyní připravíte svůj dům na inteligentní elektroinstalaci, vám v budoucnu přinese výhody

  • Ze svého domu snadno uděláte inteligentní
  • Snadno rozšíříte jeho funkce
  • Jste nezávislí na použité technologií
  • Nemusíte dávat nové vedení při rekonstrukci

 

Pokud si chcete pořídit chytrý dům hned teď, přečtěte si náš článek „Než si pořídíte chytrý dům.“

 

Centralizovaný a decentralizovaný systém

Systém může být centralizovaný, nebo decentralizovaný, centralizovaný systém obsahuje řídicí jednotku. Výhodou centralizovaného systému je, že celý systém spolu může snadno komunikovat.

V centralizovaném systému senzory a aktory  (viz slovníček) komunikují s centrálním zařízením a mohou i komunikovat společně navzájem.

 

Topologie rozvodů sběrnic

V současné době jsou používány hlavně dva typy rozvodů

  • Sběrnicové pro decentralizované systémy
  • Hvězdicové pro centralizované systémy

 

Ve sběrnicové topologii jsou všechny přístroje navzájem propojeny pomocí dvouvodičové sběrnice. Výhodou je jednoduché spojování přístrojů a rozšiřování instalace. Zároveň nevýhodou je, že při výpadku proudu jsou vyřazeny všechny prvky na sběrnici. Na sběrnici může najednou komunikovat pouze jeden přístroj.

V hvězdicové topologii jsou prvky propojeny s centrálního řídicím systémem. Každý přístroj je jako paprsek hvězdy připojen vlastním sběrnicovým vedením. Výhodou tedy je, že přístroje spolu mohou komunikovat přes řídicí systém. Vyznačuje se vysokou spolehlivostí komunikace. Jeho menší nevýhodou může být větší spotřeba kabelů oproti, sběrnicové topologii.

 

Pokud řešíte projektování elektroinstalace, nebo plánujete chytrý dům, obraťte se s vašimi dotazy na nás zde, nebo nám zanechte komentář níže.

 

 

Mohlo by vá zajímat: "Na co myslet při elektroinstalaci"